Gdynia – odwiedź miasto zbudowane z morza i marzeń

Written by

Gdynia jest miastem w województwie pomorskim wchodzącym wraz z Gdańskiem i Sopotem w skład Trójmiasta. Przed powstaniem miasta w tym miejscu znajdowała się rybacka wioska swoją historią sięgająca aż do czasów średniowiecza. Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku i obecnie liczy ponad 246 tysięcy mieszkańców. To stosunkowe młode miasto więc geneza jego zabytków nie sięga przed XX wiek. Dużym plusem jest fakt, że większość z zabytków nie uległa znacznym uszkodzeniom podczas II wojny światowej i zachowały swój oryginalny stan.

Jakie miejsca warto zwiedzić w Gdyni?

Gdynia jest miastem powstałym z morza i marzeń i spokojnie konkuruje z Sopotem i Gdańskiem pod względem atrakcji turystycznych. To również doskonałe miejsce na długi weekend i wakacje, w którym słowo „nuda” stanie Ci się obce. Piękna plaża, liczne kawiarnie i kafejki, zapach smażonej ryby przy plaży a do tego liczne zabytki i miejsca warte zwiedzenia to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Dar Pomorza

Ten znany na całym świecie żaglowiec zbudowano w Hamburgu w 1909 roku jako szkolny statek niemieckiej marynarki handlowej. Od 1929 roku ta jednostka należy do Polaków i przebyła pól miliona mil morskich odbywając 100 szkolnych rejsów. Przez pokład Daru Pomorza przewinęło się ponad 12 tysięcy studentów. Obecnie statek na stałe cumuje w Gdyni, zastąpiony w 1982 roku przez Dar Młodzieży. Dzisiaj możecie wejść na jego pokład i poczuć żeglarską magię, a jest co zwiedzać, bo statek ma 91 metrów długości i ponad 12 metrów szerokości.

Dworzec Morski

Ten wzniesiony w 1933 roku budynek był pierwszym, który widzieli pasażerowie przybywających do portu statków. Jego oprawa emanowała patriotyzmem, a znajdująca się wewnątrz hala służyła między innymi do odprawiania mszy świętych oraz walk bokserskich. To stąd odpływały transatlantyki takie jak „Batory” czy Piłsudski, a dzisiaj możecie tu podziwiać największe statki wycieczkowe świata. Obecnie mieści się tutaj także Muzeum Emigracji zawierające w swoich zbiorach na przykład osobiste rzeczy Jana Nowaka – Jeziorańskiego oraz przedstawiające historię polskiej emigracji zarobkowej i politycznej.

Kamienna Góra

To wznosząca się na 52 metry zielona oaza w samym sercu miasta. Pierwotnie był to folwark gdyński, w którym miało się mieścić kąpielisko. Dzisiaj jest to nie tylko oaza spokoju, ale również doskonały punkt widokowy na port i miasto, a stojący tutaj ogromny krzyż jest drogowskazem dla przybywających statków.

Kościół św. Michała Archanioła i Kościół Parafialny Pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski

Kościół św. Michała Archanioła to najstarszy zabytek jaki spotkacie w Gdyni, a pierwsze informacje o nim pojawiają się w zapisach z początku XIII wieku. Przy kościele mieszczą się Mały Panteon Marynarki Wojennej oraz cmentarz uznawany za najpiękniejszy w Polsce.

Kościół Parafialny Pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski  to natomiast najbardziej charakterystyczna w tym mieście świątynia. Jest dla mieszkańców miejscem wyjątkowym. Wynika to z faktu, że jego budowę rozpoczęto jeszcze gdy Gdynia była rybacką wsią, w odrodzonej Polsce i nad odzyskanym morzem. Początek jej budowy przypada na 1922 rok i została sfinansowana między innymi przez pierwszą osiedlającą się w mieście ludność. W środku ujrzycie piękny ołtarz i kopielnice wykonane z egzotycznych muszli.

Okręt ORP „Błyskawica”

Ten okręt jest legendą polskiej Marynarki Wojennej i najstarszym wciąż unoszącym się na wodzie niszczycielem i bojowym okrętem alianckim. Jednostka brała udział w wielu działaniach w okresie II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni wojny, takich jak ewakuacja Dunkierki, bitwa o Atlantyk czy bitwa pod Ushant. Został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari i  Medalem „Pro Memoria”.  Okręt liczy sobie 114 metrów długości i osiągał prędkość 39,6 węzła.

Od 1976 roku znajduje się w nim muzeum z salami wystawowymi w pomieszczeniach rufowych. Zwiedzając okręt poznacie jego historię, ale też obejrzycie maszynownie i kotłownię. Zobaczycie sale mieszkalne, elementy uzbrojenia artyleryjskiego i torpedowego, w tym działo przeciwlotnicze.

Na pokładzie okrętu odbywają się dzisiaj liczne uroczystości, na przykład przejęcie przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w 2000 roku, miejsce mają tu promocje oficerskie oraz podejmowane są tutaj ważne osobistości.

Orłowskie Molo i Domek Żeromskiego

To drewniane molo, wybudowane w 1934 roku, ma długość 180 metrów i jest idealnym miejscem do odpoczynku po dłuższym zwiedzaniu. Wspaniały widok na plażę i promenadę oraz szum morza wyciszą Was i odpowiednio nastroją do wypoczynku.

Niedaleko mola znajduje się domek, w którym kurował się w 1920 roku Stefan Żeromski. To tutaj powstała opowieść „Sambor i Mestwin”. W domku zapoznacie się z wystawą opisującą życie i twórczość tego znanego pisarza oraz obejrzycie kopie rękopisów i stare wydania jego dzieł.

Do Gdyni dojedziecie spokojnie pociągiem lub przylecicie samolotem na lotnisko w Gdańsku. Z Gdyni możecie dojechać kolejką SKM do Gdańska i Sopotu, które również są bogate w ciekawe zabytki warte zobaczenia. Dodatkowo miasto posiada dobrze rozbudowaną bazę noclegową, w której znajdziecie dla siebie odpowiednie miejsce. Wasz organizm nasyci się jodem, a oczy nacieszą pięknymi zabytkami i widokami.

Article Categories:
Gdynia

Dodaj komentarz